close
تبلیغات در اینترنت
بدعت چیست و چه احکامی بر آن مرتب است؟(بدعتهای دراویش)
اطلاعات سايت
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار مطالب
کل مطالب : 3618
کل نظرات : 115

بازديد امروز : 57 نفر
بارديد ديروز : 129 نفر
بازديد هفته : 699 نفر
بازديد ماه : 2,805 نفر
بازديد سال : 11,942 نفر
بازديد کلي : 91,892 نفر

افراد آنلاين : 1
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب پربازديد
روزنامه ها بازديد : 149
علمای اصفهان بازديد : 137
کپسول تیشوک بازديد : 131
نظرسنجي
آیا مطالب سایت مفید است؟
لينک دوستان
آخرین مطالب ارسال شده
پيوندهاي روزانه
حدیث (141)
کدهاي اختصاصي
دوستان سایت

خوش آمدید

پشتيباني
theme by
roztemp.ir
RSS

Powered By
Rozblog.Com

گروهی از دراویش به نام فرقه ذهبیه احمدیه تحت عنوان حسینیه، خانقاه خود را در ملک سابق خود بازسازی نموده اند. این فرقه خود را کاملا منطبق با شریعت می دانند، لکن بنابر تحقیقی که نموده ام علی رغم آن که شیعه اثنی عشریه می باشند و ادعای تقلید از مراجع عظام را نیز دارند، در امور زیر دارای انحراف می باشند.


بدعت چیست و چه احکامی بر آن مرتب است؟
پرسش
گروهی از دراویش به نام فرقه ذهبیه احمدیه تحت عنوان حسینیه، خانقاه خود را در ملک سابق خود بازسازی نموده اند. این فرقه خود را کاملا منطبق با شریعت می دانند، لکن بنابر تحقیقی که نموده ام علی رغم آن که شیعه اثنی عشریه می باشند و ادعای تقلید از مراجع عظام را نیز دارند، در امور زیر دارای انحراف می باشند.
1. پیر خود را نایب امام زمان می دانند، نه مراجع یا ولی فقیه را
2. خمس را به شیخ خود می دهند، نه به مراجع
3. علاوه بر ادعیه و اذکار ماثوره اذکار و ادعیه مخصوص بخود دارند
4. به جای مسجد خانقاه را محل عبادت قرار داده اند، البته نام آن را حسینیه گذارده اند
5. دین و سیاست را از هم جدا دانسته و نسبت به روحانیت بی علاقه بوده و یا ضدیت دارند
6. به جای مصاحفه دست همدیگر را می بوسند
البته به جز موارد فوق اعمالشان؛ مانند سایر شیعیان است، مجلس سماع و شطحیات ندارند و سایر فرایض را انجام می دهند.
حال با توجه به مطالب ذکر شده، پرسش های زیر مطرح می شود:
1. با توجه به این که این گروه اهل بدعت اند می توان بدون کسب اجازه دولت اسلامی مکان آنها را تخریب کرد؟
2. آیا شرکت در مجالس آنان به قصد راهنمایی و امر به معروف جایز است.
3. آیا با وجود انحرافات و بدعت های فوق الذکر می توان آنان را خارج از مذهب تشیع دانست یا خیر؟
4. بالاخره بدعت چیست و چه احکامی بر آن مرتب است؟
پاسخ اجمالی

"بدعت" در لغت به معنای کار نو و بی سابقه است و در اصطلاح به معنای "ادخال ما لیس من الدین فی الدین" است؛ یعنی نسبت دادن چیزی به دین در حالی که در واقع جزو دین و شریعت نیست. بدعت گذاری در دین از گناهان کبیره است. تخریب اماکن آنها بدون کسب اجازه از دولت اسلامی جایز نیست. شرکت در مجالس آنها به قصد هدایت و امر به معروف برای کسانی که از قدرت علمی و فکری کافی برخوردار باشند، جایز است. هر چند همه افراد وابسته به این گروه ها از تشیع خارج نیستند، ولی بسیاری از آنها از تشیع خارج هستند.

 

پاسخ تفصیلی

برای روشن شدن جواب سؤالات شما چند نکته را تذکر می دهیم.

 

1. بدعت گذاری در دین؛ - چیزی را به دین نسبت دادن در حالی که در واقع جزو دین نیست - از گناهان کبیره است و در حرمت آن هیچ تردیدی نیست. پیامبر اکرم (ص) فرمود: "کل محدثة بدعة و کل بدعة ضلالة و کل ضلالة فی النار"؛[1] ایجاد هر امری که سابقه در دین نداشته بدعت است و هر بدعتی گمراهی است و هر گمراهی در آتش است.

 

2. منظور از امر تازه و بی سابقه در دین این است که با هیچ یک از قوانین و مقررات اسلام هماهنگی و سازگاری نداشته باشد. پس تطبیق مقررات کلی اسلام بر مصادیق جدید و تازه بدعت نیست.[2]

 

3. با دقت در معنای بدعت - عرضه چیزی با عنوان دین که با هیچ یک از احکام و دستورات دین هماهنگی ندارد- مطلب مهمی که اهمیت به سزایی در مسائل فرهنگی و سیاسی و اجتماعی دارد، به دست می آید و آن این که باطل هیچ وقت در چهره اصلی خود طالب و خریدار ندارد؛ چون پوچ و تو خالی است، پس برای جلب توجه باید خود را به شکل و رنگ حقیقت درآورد و حقیقت نما گردد؛ زیرا همه انسان ها، بلکه تمام موجودات طالب حقیقت و واقعیت اند و در طول تاریخ یکی از مهم ترین حوزه فعالیت جبهه باطل، در حوزه فرهنگ بوده تا بتواند از این طریق چهره زشت خود را زیبا و واقعی جلوه دهد.

 

قرآن کریم در بیش از 20 مورد از این حربه ی جبهه باطل تعبیر به "تزین" (زیبا جلوه دادن) می نماید. مثلاً می فرماید: "و زین لهم الشیطان اعمالهم"؛[3] شیطان اعمال آنها را در نظرشان زیبا جلوه داده است. یا فرمود: "افمن زین له سوء عمله فراه حسنا..."؛[4] آیا کسى که عمل بدش براى او آراسته شده و آن را خوب و زیبا مى‏بیند (همانند کسى است که واقع را آن چنان که هست مى‏یابد)؟!

 

به همین جهت یکی از ابزار مهم، حاکمان ظالم و استعمارگران از گذشته دور تاریخ تا به امروز، دین سازی و ایجاد مذاهب جدید و ایده های گوناگون است، تا بتوانند به این وسیله در برابر ادیان الاهی مقاومت کنند و جبهه حق را به چالش بکشانند.

 

البته بررسی دقیق روش های مختلف تبلیغات دشمن و کشف و معرفی چهره پنهان باطل در میان چهره های به ظاهر زیبا و فریبنده کار آسانی نیست و کسانی قادر بر چنین کاری هستند که از توانایی بالای علمی و فکری برخوردار باشند. شاید فلسفه و سر این که در اسلام مجالست و هم نشینی با علما مورد تاکید فراوان قرار گرفته[5] همین باشد که در اثر ارتباط با دانشمندان واقعی، انسان از خطر انحراف حفظ می شود.

 

خلاصه این که نباید ظاهر آراسته و ساده یک حزب و گروه ما را فریب دهد، بلکه باید اهداف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آنها را که در زیر چهره زیبا مخفی و نهان است، مد نظر داشت. بهترین گواه بر صدق مدعا، کشف اسناد و مدارکی است که دال بر دخالت بی گانگان و دولت های استعمارگر به صورت مخفی و آشکار در ایجاد و تقویت چنین گروه هایی است.

 

4. نکته چهارم این که هیچ گاه نباید انحراف را فقط در مراحل ابتدای آن مورد بررسی قرار داد، بلکه باید استمرار این انحراف را در طول آینده زمان نگریست همان طوری که فاصله مقداری زاویه انحراف در مسائل هندسی، در ابتدا اصلاً قابل توجه نیست، ولی وقتی امتداد یافت همان فاصله کم به صدها یا هزاران کیلومتر، تبدیل خواهد شد.

 

از این جا فلسفه و سر اهتمام به فقه سنتی و لزوم تبعیت از مراجع تقلید، فهمیده می شود، چون دریافت اسلام حقیقی از راه فقه سنتی و روش متداول در حوزه های علمیه میسر است که هم راه مطمئنی است و هم مورد تایید ذوات نورانیه ائمه (ع) می باشد[6] و هم مستحکم ترین روش عقلی و عقلایی برای دریافت و فهم حقایق متون دینی است.[7]

 

در هر حال بدعت گذاری در دین دارای آثار مخرب سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است و مهم ترین عامل تخریب دین در جامعه است. شاید به خاطر همین عواقب و آثار بوده است که پیامبر (ص) دستور تخریب مسجد ضرار را داده اند.[8]

 

چرا که قرآن در این باره فرموده است: "کسانی که مسجدی ساختند برای زیان رساندن (به مسلمانان) و (تقویت) کفر، و تفرقه افکنی میان مؤمنان، و کمین گاه برای کسی که از پیش با خدا و پیامبرش مبارزه کرده بود؛ آنها سوگند یاد می کنند که جز نیکی و خدمت نظری نداشته ایم، اما خداوند گواهی می دهد که آنها دروغ گو هستند".[9]

 

البته این روشن است و فتوای مجتهدین[10] نیز بر این است که تخریب اماکن مرتبط با این فرقه ها باید با اذن حاکم و والی مسلمین باشد و الا موجب هرج و مرج خواهد شد. و شرکت در مجالس آنان به قصد راهنمایی و امر به معروف، برای افرادی که دارای توان علمی و عملی هستند و احتمال تأثیر هم می دهند نه تنها جایز، بلکه واجب است.[11]

 

اما این که با وجود انحرافات و بدعت ها می توان آنان را خارج از مذهب تشیع دانست؟ باید توضیح بدهیم که افراد وابسته به این گروه ها چند قسم هستند. بعضی ها کسانی هستند که هیچ اعتقادی به حقایق شیعه ندارند و در ظاهر اظهار تشیع و اعتقاد به عقاید شیعه می نمایند. اینها که در واقع سران و گردانندگان امور این گروه ها هستند، از تشیع خارج اند و خودشان هم می دانند. اما بعضی دیگر افرادی هستند که واقعاً به عقاید شیعه اعتقاد دارند و نهایت این که دارای انحراف و اشتباه فکری و عملی می باشند و صرف انحراف در بعضی مسائل موجب خروج از تشیع نمی شود.

 

 

[1] بحارالانوار، ج 2، ص263؛ مسند، احمد، ج 4، ص 126.

[2] با استفاده از، منشور عقاید، سبحانی، جعفر، ص 219 به بعد.

[3] نحل، 24.

[4] فاطر، 8.

[5] کافی، ج 1، باب مجالسة العلماء و صحبتهم.

[6] وسائل الشیعة، ج 18، ص 19، از امام صادق (ع) روایت می کند: "من کان منکم قد روی حدثینا و نظر فی حلالنا و حرامنا عرف احکامنا... فانی قد جعلته حاکماً"؛ کسی که گفتار ما را روایت کند و در حلال و حرامی که ما بیان کردیم مطالعه کرده و آنها را شناخته است... چنین شخصی را من حاکم قرار داده ام.

شیخ صدوق، در کمال الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 844، از امام عصر (عج) روایت می کند: و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواة احادثینا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله؛ در حوادثی که واقع می شود به راویان احادیث ما مراجعه کنید؛ چرا که آنان حجت من بر شما هستند و من حجت خدا هستم.

[7] برای اطلاع به کتاب های اصول فقه و کتب فقهی استدلالی مراجعه بفرمایید.

[8] سیره ابن هشام، ج 2، ص 530؛ بحارالانوار، ج 20، ص 253.

[9] توبه، 107.

[10] امام خمینی تحریر الوسیلة، ج 2، ص 454.

[11] امام خمینی، تحریر الوسیلة، ج 1،ص 362- 365
درباره : فرقه ها , صوفیه ,
امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 2 نفر مجموع امتياز : 10

بازديد : 2
[ پنجشنبه 03 اسفند 1396 ] [ 17:20 ] [ mohsensilani ]
مطالب مرتبط
آخرين مطالب ارسالي
حمایت از تولید ملی چرا و چگونه ؟! تاريخ : چهارشنبه 01 فروردین 1397
حدیث از امام هادی علیه السلام تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1396
امام هادی علیه السلام1 تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1396
شاخه‌های مدیریت تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396
مدیریت تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396
برنامه‌ریزی تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
.: Weblog Themes By roztemp :.

موضوعات
اخلاقی
شعر
خبری
نهج البلاغه
اعتقادی
حدیث
سیاسی
قرآن
علمی
تاریخی
حوزه علمیه
متفرقه
اجتماعی
دفاع مقدس
احکام
فیلم
قوانین
بیانات مقام معظم رهبری
معرفی کتاب
فرقه ها
سپاه پاسداران
جست و جو

رزتمپ